dr n. med. Andrzej Puchalski
Wskazówki dla pacjentek skierowanych na leczenie operacyjne w szpitalu.
Zabiegi operacyjne wykonuję między innymi w Centrum Medycznym Dobra (CMD) mieszczącym się w Dobrej
przy ul. Poziomkowej 5 B.
Leczenie w Centrum Medycznym Dobra nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Przeprowadzam następujące rodzaje operacji:
Zabiegi endoskopowe
- diagnostykę i chirurgię laparoskopową schorzeń ginekologicznych
- diagnostykę i chirurgię histeroskopową macicy w pełnym zakresie
Zabiegi z zakresu otwartej chirurgii ginekologicznej
Zabiegi z zakresu chirurgii ginekologicznej, z dostępu pochwowego
- operacje stabilizujące narządy miednicy mniejszej po uszkodzeniach przepony dna miednicy (obniżenie/wypadanie narządu rodnego)
- rekonstrukcyjne operacje plastyczne przedsionka i ścian pochwy (uszkodzenia poporodowe)
- operacje z powodu nietrzymania moczu (tylko po uprzedniej diagnostyce zaburzeń utrzymywania moczu, którą przeprowadzam osobiście)
Pacjentki kwalifikuję do zabiegów operacyjnych osobiście, w ramach prowadzonej praktyki lekarskiej lub w ramach wizyty konsultacyjno-kwalifikacyjnej w Centrum Medycznym Dobra.
Zastrzegam możliwość dyskwalifikacji z zabiegu operacyjnego.
Pacjentka zakwalifikowana do leczenia operacyjnego rejestruje się osobiście lub telefonicznie w Recepcji Centrum Medycznego Dobra, pod numerem 91 4539500. Ustalany jest wówczas termin operacji i udzielane są wskazówki dotyczące przygotowań do zabiegu, niezbędne badania laboratoryjne, ewentualne konsultacje specjalistyczne, zastosowanie odpowiedniej diety, w niektórych przypadkach przeczyszczenie przewodu pokarmowego itp.
Pacjentki zakwalifikowane do leczenia zabiegowego zgłaszają się do CMD w ustalonym terminie. W przypadku wystąpienia objawów infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura ciała) tuż przed zaplanowaną hospitalizacją, należy odroczyć termin zgłoszenia się do CMD powiadamiając telefonicznie recepcjonistkę CMD o zaistniałych okolicznościach (tel 91 4539500).
Zgłaszając się do zabiegu należy zabrać:
- dokument potwierdzający tożsamość
- dokumentację wcześniej prowadzonego leczenia i/lub przebytych zabiegów operacyjnych
- wyniki zleconych przed operacją wyników badań laboratoryjnych i konsultacji specjalistycznych
- przyjmowane przewlekle leki
- przybory toaletowe
Okres przedoperacyjny:
- Dzień poprzedzający zgłoszenie się do CMD
W dniu poprzedzającym pacjentka przeprowadza w warunkach domowych zabiegi przygotowawcze, zgodnie z ustaleniami przeprowadzonymi w trakcie wizyty kwalifikacyjnej (ogolenie skóry w miejscu planowanego zabiegu, w niektórych przypadkach przeczyszczenie przewodu pokarmowego).
- Dzień hospitalizacji w CMD
Pacjentka zgłasza się do CMD o ustalonej godzinie będąc na czczo (nie przyjmowała pokarmów stałych oraz płynów przez 6 godzin).
Po przyjęciu pacjentki i przeprowadzeniu czynności administracyjnych pacjentka kierowana jest do jednoosobowego pokoju w części hotelowej szpitala.
Przed zabiegiem odbywa się konsultacja z lekarzem specjalistą przeprowadzającym operację. Omawiany jest zakres planowanego zabiegu oraz podpisywany jest dokument o świadomym udzieleniu zgody na przeprowadzenie zabiegu.
Okres pooperacyjny:
Bezpośrednio po operacji pacjentka pozostaje początkowo w pomieszczeniu intensywnego nadzoru pooperacyjnego gdzie przy pomocy urządzeń elektronicznych monitorowany jest jej stan zdrowia. Otrzymuje w tym czasie wlewy kroplowe, może być podawany tlen przez maskę, często utrzymywany jest cewnik w pęcherzu moczowym. Podawane są leki przeciwbólowe i łagodzące dolegliwości pooperacyjne.
Następnie pacjentka jest przewożona do pokoju w części hotelowej, gdzie kontynuowana jest obserwacja pielęgniarska i lekarska.
Wypis do domu:
Długość pobytu w CMD po operacji zależy od zakresu przeprowadzonego zabiegu i stanu pacjentki, który musi umożliwiać prowadzenie bezpiecznej opieki i swobodnego funkcjonowania w warunkach domowych.
Przed wypisem pacjentka jest badana, omawiane są zasady zachowania w okresie rekonwalescencji i planowany tryb nadzoru ambulatoryjnego. Pacjentka otrzymuje kartę wypisową leczenia szpitalnego, recepty na leki stosowane w okresie pooperacyjnym. Udzielane jest zwolnienie lekarskie i wydawane są potrzebne zaświadczenia lekarskie.
Podstawowe zalecenia dla pacjentek opuszczających szpital po operacjach ginekologicznych
- Należy często myć ręce, zwłaszcza po korzystaniu z toalety oraz każdorazowo przed wykonywaniem zabiegów higienicznych w okolicy rany pooperacyjnej
- Rana pooperacyjna musi być utrzymywana w czystości. Do mycia ran skóry należy używać wody z mydłem. Rany pochwy i okolic krocza należy myć płynami o kwaśnym odczynie (np. Tantum Rosa, płyny do higieny intymnej).
- Rany skóry powinny być odsłonięte. Nie należy ograniczać dostępu powietrza do rany przez stosowanie szczelnych opatrunków. Pojawianie się wydzieliny z rany, zaczerwienienie lub wzmożone ucieplenie okolicy rany świadczy o nieprawidłowym gojeniu i powinno być zgłoszone lekarzowi.
- Rany pochwy powinny być pielęgnowane przez wykonywanie irygacji płynami o kwaśnym odczynie pH lub płynami o właściwościach odkażających, zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na karcie informacyjnej leczenia Pojawienie się krwawienia z pochwy, wydobywanie się wydzieliny o brzydkim zapachu powinno być zgłoszone lekarzowi.
- Wystąpienie nieprawidłowości w okresie pooperacyjnym, takich jak gorączka, pogorszenie samopoczucia, osłabienie, narastający ból, zbyt częste lub bolesne oddawanie moczu, bolesność i obrzęk kończyn dolnych powinny być zgłoszone
- Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, jak również zbytniego ograniczenia aktywności ruchowej w ciągu
- Po operacjach nie wolno dźwigać ponad 2 kg przez okres 6 – 8 Współżycie seksualne jest niewskazane przez okres 6 tygodni.
- Należy stosować dietę bogatą w błonnik, ułatwiającą wypróżnienia. Unikać pokarmów wzdymających. Spożywać duże ilości płynów, najlepiej wody.